Jak zacházet se sprejem

Níže najdeme většinu informací týkající se práce s barvou ve spreji.

Příprava na aplikaci

Příprava je základ. Po tom co se rozhodnete, že chcete na něco nanášet barvu ve spreji, je potřeba se řádně připravit. Čim lépe se připravíte, tím lepší bude výsledek, i v rámci trvanlivosti a kvality. Vždy záleží na náročnosti na výsledku.

Malování graffiti a streetartu

Pokud se vydáte namalovat nějaký jednoduchý streetart či graffiti, stěna se podetře podkladovou barvou (někdy ani to ne), a můžete malovat.

Pokud jdete malovat nějakou náročnější zakázku, tak už je potřeba řešit i pořádný podklad, aby dílo posléze co nejdéle vydrželo, protože díky špatnému podkladu může snadno dojít k poškození díla. Někdy je také potřeba zvážit finální zalakování takové zakázky, nebo její ošetření antigraffiti vrstvou.

Níže uvedené pokyny jsou více specifické ne tolik pro graffiti a streetart, ale je dobré si je prostudovat, protože mnoho bodů se vám může i tak hodit.

Malování na objekty a povrchy

To stejné platí, při aplikaci sprejem na nějaký objekt. Můžete zvolit jednoduchou aplikaci, kdy chcete něco jednodužšše nastříkat, anebo chcete aby výsledek byl maximální – a pak je potřeba řešit řádnou přípravu, jak ve věci přípravy podkladu, základních barev a posléze finálního laku.

Seznamte se se sprejem

Sprej je super médium, ale hodí se ho trocha znát, protože vám to pomůže pochopit jeho funkci. A to by jsme nebyly my, aby jsme vás s tím neseznámili.

Podívejte se jak sprej funguje?

1/5 Na obrázku je nový nepoužitý sprej, řádně promíchaný – hadička k ventilu je prázdná bez barvy. Zároveň jsou popsané jednotlivé části spreje, které se můžou v rámci typů lišit, např. Burner Chrom / Gold / Copper nemá kuličky, že?

molotow premium knowhow 1-5

2/5 Po stisknutí trysky se uvolní tlak, a barva je tlačena přes hadičku, ventil a trysku a může se stříkat?

molotow premium knowhow 2-5

3/5 Po uvolnění trysky zůstává stále barva v hadičce, ventilu i trysce?

molotow premium knowhow 3-5

4/5 Po ukončení práce doporučujeme po použití sprej otočit vzhůru nohama, a stisknout trysku, a držet, dokud nepřestane stříkat barva.
A proč?

molotow premium knowhow 4-5

5/5 Tak se totiž vyprázdní barva v samotné hadičce, profoukne se ventil a tryska – a tím pádem zbylá barva nezanese hadičku a ventil, a zamezí se tak možnému zaseknutí spreje při dalším použití?

molotow premium knowhow 5-5



Prostor k aplikaci

V rámci dispozic si najděte vhodné místo k aplikaci, připravte si prostor například krycí fólií, aby nedošlo k zašpinění barvou.

Pokud to podmínky umožňují:


  • je dobré pracovat v dobře osvětleném prostoru (denní světlo či umělé osvětlení)
  • prostor by měl být bezprašný, suchý, a mít ideálně teplotu okolo 20-25°C
  • zamezte přistupu větru a přímému slunečnímu svitu
  • ideální vlhkost vzduchu je okolo 65%
  • barvy ve spreji by neměly být příliš studené (barva je moc hustá a špatně se slévá) , ale taky ne přiliš rozpálené (možnost tvorby bublin) – barva sice funguje, ale nechová standartně, to se může projevit na výsledku


Příprava před aplikací


1. Promíchání barvy

Sprej je potřeba řádně promíchat, je dobré toto nepodcenit, směs se musí řádně promíchat, protože pigmenty se během skladování usazují na dně plechovky. Míchejte minimálně 2 minuty – musí být slyšet kuličky, které míchají barvu uvnitř (výjimka je Molotow™ Burner Chrom v odstínech stříbrné, zlaté a měděné – tyto spreje kuličky neobsahují). Pokud kuličky stále neslyšíte, nechte sprej odstát dnem nahoru, kuličky by časem měli povolit. Pozor, je možnost kuličky rozhýbat rozklepáním tak, že vezmete sprej vzhůru nohama, a naklepete ho bokem o ruku nebo o stěnu, ale doporučujeme toto dělat s citem a pouze zkušenějším uživatelům.


2. Ochrana

Připravte si ochranné pomůcky – rukavice, masku či respirátor, a ochranu očí. Doporučujeme také nějaké pracovní oblečení které lze zašpinit, myšlenka ,,já se nezašpiním“ často bývá právě opačná.


3. Poloha objektu

Pokud je možné, aplikovaný předmět je ideální mít ve výšce těla, popřípadě povešený, aby jste měli co nejjednodužší přístup ze všech aplikovaných stran. Toto neplatí v případě stěny.

Zjednodušené schéma jak použít sprej

Jak použít sprej Molotow

Zjednodušený postup

  1. Sprej je potřeba řádně promíchat.
  2. Před samotným nanášením na požadovaný povrch proveďte testovací nástřik pro kontrolu kompatibility – přilnavost, reakce s podkladem.
  3. Aplikujte jemně jednotlivé vrstvy do kříže, napřed na výšku a pak na šířku ze vzdálenosti 5-25cm od nanášené plochy, ale může se dle potřeby lišit.
  4. Doporučujeme po použití sprej otočit vzhůru nohama, a stisknout trysku, a držet, dokud nepřestane stříkat barva, tak se pročístí vnitřnosti spreje včetně trysky. 


Příprava povrchu/objektu

Upozornění: ne všechny přípravy povrchu se musí týkat aplikací graffiti a streetartu.

Samotný povrch je potřeba řádně očistit a odmastit. Tzn. staré nátěry odstraňovačem nátěrů, rez brusným papírem či bruskou.


Nerovnosti

Pokud povrch vykazuje nerovnosti, použijte klasický tmel (nerovnosti nad 0,5mm) nebo plnič ve spreji (nerovnosti do 0,5mm) – tyto je potřeba nechat řádně vyschnout a vytvrdnout. Pokud je potřeba, ještě plochu znovu přebruste pro celkové zarovnání .Pro zajištění dokonale hladkého povrchu doporučujeme přebroušení pod vodou velmi jemným brusným papírem.

Plasty a podobné neporézní materiály je vhodné zdrsnit jemným brusným papírem.


Ohraničení plochy proti nechtěnému obarvení

Pokud potřebujete pokrýt určitou plochu, použijte krycí pásku + fólii či krycí papír (noviny), nebo si udělejte šablonu z papíru či plastu nebo lepicí fólie (reklamní agentury vám rádi vyřežou na přání téměř cokoliv).


Základní nátěry a finální laky

Pro nejlepší výsledky a vetší odolnost a životnost doporučujeme použít základní nátěry ve spreji a finální laky.

Základním nátěrem povrch zhomogenizujete, a až na něj nanášíte samotnou barvu, tak barva mnohem lépe přilne bez nějakých překvapení. Není to nutnost, ale občas je to více než vhodné. Máme základní nátěry na kovy, plasty, dřevo či polystyren.

Finálním lakem barvu zafixujete, a přidáváte ochrannou vrstvu, která zvyšuje odolnost i proti vnějším vlivům, a pokud použijete laky s UV blokerem – zvyšují tyto laky odolnost i proti UV záření (zpomalují blednutí). V nabídce máme základní nitro-alkyd laky bez UV blokeru (Molotow Premium průhledný lak)  a s UV blokerem Urban-Fine art UV Varnish), akryl-polyuretan s UV blokerem na vodní bázi (ONE4ALL™ UV varnish) a profesionální 2K dvousložkový (SPRAY MAX a superlesklý a rychleschnoucí Urban-Fine art 2K) , které jsou odolné i proti benzínu a proti mechanickému poškození.


Samotná aplikace

Perfektní výsledky při práci sprejem dosáhnete, pokud použijete správnou techniku stříkání.



1. Prostor a ochrana

Pokud budete pracovat v uzavřených prostorech, zajistěte vždy řádné odvětrávání. Nezapomeňte používat dostatečné ochranné pomůcky – rukavice, maska, ochrana očí. Případě také zajistěte okolí proti náhodnému zašpinění barvou, např. pomocí krycí fólie nebo maskovací pásky.


2. Stav povrchu

Povrchy musí být čisté, suché a zbavené mastnoty.


3. Pracovní klima

Ideální pracovní teplota je mezi 20-25°C. Zabraňte přímému slunečnímu záření a větru.


4. Promíchání spreje

Sprej musí být řádně promíchaný (příprava).


5. Kontrolní nástřik

Sprej nejlépe pracuje ve vertikální poloze. Doporučujeme si předem mimo požadovanou plochu provést zkušební nástřik, ať víte, jak sprej a tryska nanáší barvu. Před samotným nanášením na požadovaný povrch proveďte testovací nástřik pro kontrolu kompatibility – přilnavost, reakce s podkladem. Optimální vzdálenost spreje je 5-25cm od nanášené plochy, ale může se dle potřeby lišit.


6. Stopa spreje – trysky

Všechny spreje obsahují základní trysku pro okamžité použití, ale k dispozici je široké spektrum trysek, kterýmy pak lépe můžete využít stopu barvy. Více informací o tryskách zde.


7. Křížová aplikace

Aplikujte jemně jednotlivé vrstvy do kříže, napřed na výšku a pak na šířku. Nanášejte barvu spíš jemněji a vícekrát, než jednou a moc – pak se snadno stane, že vám barva začne stékat. Jakmile se barva sleje do sebe a vytvoří krásný hladký povrch, dá se říct že je hotovo.


8. Aplikace více vrstev

Pokud potřebujete nanášet více vrstev, vyčkejte vždy 10-15minut na proschnutí předchozí vrstvy, jinak hrozí tvorba kapek.

9. Sprej nestříká?

Pokud sprej ještě není prázdný a přestane stříkat nebo stříká divně – není třeba ztrácet hlavu.

Zkontrolujte jestli se vám neucpala či nepřicpala tryska – to pak stačí vyměnit.

Pokud sprej prostě nejde, i když je tryska ok, poté sprej pořádně proklepte, promíchejte, nechte ho chvíli odpočinout.

Opakujte proklepání a promíchání, odejměte trysku, otočte sprej vzhůru nohama, a ventilem jemně bouchněte o zem, nebo o něco tvrdého.

Poté vemte nejširší trysku (ideálně růžový fatcap 9005, žlutý fatcap 9025, či needle red 9000NER bez trubičky), jako vždy ji jemně nasaďte a zkuste, jestli se sprej rozjede.

Pokud má sprej tendence něco dělat, je to na správné cestě. Někdy je viditelné, že se tryska zanáší, a je potřeba dát další trysku, či tu zacpanou profouknout jiným sprejem. Z 98% připadů se sprej podaří rozjet, někdy to chce notnou dávku trpělivosti.

Pokud sprej nejede, je možné ho reklamovat – nakolik se ale často stává, že při reklamaci se sprej rozjede (odpočinul si).


10. Schnutí

Barvy jsou obecně rychleschnoucí, takže rychle uschnou.Při běžném malování na stěny, se schnutí zásadně neřeší.

Při náročnějších aplikacích, nanášení větších vrstev, či při používání speciálních sprejů, se doba schnutí může lišit. Nezapomeňte, že jedna věc je uschnutí na rychlou manipulaci, a druhá věc je kompletní proschnutí.

10.1 Uschnutí na rychlou manipulaci znamená že vrchní vrstva barvy zaschla, ale povrch není kompletně připraven, to je cca za 3-4 hodiny.

10.2 Kompletní proschnutí je když je lak plně suchý, vytvrdlý – ideální je zaschnutí přes noc, minimálně 12 hodin. Povrch je připraven až poté.


Po aplikaci


Vyčištění trysky a spreje

Po použití sprej otočte vzhůru nohama ventilem dolů, a vystříkejte zbylou barvu v hadičce ventilu, a jakmile půjde ven jen vzduch, je hotovo – barva ve ventilu a trysce nezaschne a sprej můžete použít znovu. Zkušenější uživatelé toto nedělají, ale tímto mohou riskovat zaschnutí.

Pokud vám zaschne tryska, mějte k dispozici náhradní. Tryska lze vyčistit v rozpouštědlech, ale ne vždy je to stoprocentní.


Trvanlivost sprejů

Spreje jdou opakovaně používat, a mají vysokou trvanlivost.

Upozornění: Pokud se stane, že ani po výměně náhradní trysky sprej nefunguje, v žádném případě se nesnažte ventil propíchnout či neodborně vyčistit. Tento sprej nám doneste, a my to odborně provedeme – a pokud to nebude možné, zkonzultujeme další možnosti – výměna zdarma, sleva etc.


Likvidace použitých sprejů

Pokud jste sprej komplet vypotřebovali, tak prázdný obal od spreje patří zlikvidovat. Pokud je ve spreji zbytek barvy,  potom takový obal patří do nebezpečného odpadu – k tomu jsou sběrné dvory, kde si ho zdarma vezmou – popřípadě dovezte k nám, umělci často využijí sprej až do dna. Pouze zcela prázdná nádobka může být vhozena do příslušného kontejneru pro recyklovatelný odpad – plechovka musí být ale i bez plynu, toto je pouze pro zkušené uživatele.

Otevírací doba

Pondělí - Pátek : 11:00 - 19:00 Sobota - Neděle : Zavřeno

Oficiální stránky : www.molotow.com
Posloucháme : www.azurit.cz
Obouvá nás : www.rooftop.sk

Kde nás najdete

Plynární 33Praha 7 - Holešovice170 00 Česká RepublikaGPS: 50.107913 14.445514

Kontakty

Email: praha@molotow.cz Phone: +420 776 320 518
© Copyright 2017 Urban Fine Art s.r.o.